piątek, 24 lipca 2009

Plan rzymskiej Konferencji z okazji II rocznicy wejścia w życie Summorum Pontificum

Zgodnie z zapowiedzią, która ukazała się kilka miesięcy temu, włoskie stowarzyszenie Giovani e Tradizione podało szczegółowy plan organizowanej w Rzymie Konferencji, której ideą przewodnią jest podsumowanie drugiego roku obowiązywania motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI.
Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 października 2009 w Rzymie w Casa Bonus Pastor przy Via Aurelia.
Dzień wcześniej, 16 października (piątek), poprzedzi ją Konferencja przygotowana przez stowarzyszenie "Amicizia sacerdotale Summorum Pontificum" poświęcona rokowi kapłańskiemu, ogłoszonemu przez Benedykta XVI. Z tej okazji, o godz. 16;30, referat pt. "Chrystus, wzorem kapłana" wygłosi bp Athanasius Schneider z Karagandy. Wieczorem zaplanowano uroczystą adorację Najśw. Sakramentu i Nieszpory.
Właściwa Konferencja rozpocznie się natomiast 17 października, w sobotę, o godz. 8 Mszą św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawioną przez bpa Schneidera, do której oprawę przygotują Franciszkanie Niepokalanej. O godz. 9:30 nastąpi oficjalne otwarcie Konferencji, którego dokona o. Vincenzo M. Nuara OP, założyciel i przewodniczący stowarzyszenia Giovani e Tradizione oraz Amicizia Sacerdotale Summorum Pontificum. O godz. 10 bp Schneider wygłosi przemówienie nt. "Świętości i piękności liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego". O godz. 11 głos zabierze prof. Roberto De Mattei, który będzie mówił na temat katolickości i rzymskości Kościoła. O 11:30 o. Michael John Zielinski OSB wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji do Spraw Architektury i Sztuki Sakralnej, wygłosi referat na temat "Sztuki sakralnej w służbie liturgii katolickiej". Po modlitwie Anioł Pański, o godz. 12:15, ks. Valentino Miserachs Grau, przewodniczący Papieskiego Instytutu Muzyku Sakralnej, poruszy temat "Muzyka sakralna w służbie liturgii katolickiej". Po popołudniowej przerwie i różańcu, o godz. 16, o. Stefano M. Manelli - założyciel i przełożony generalny zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej, będzie rozważał zagadnienie "Znaczenia motu proprio Summorum Pontificum dla rozwoju życia religijnego". O godz. 17 ks. prof. Brunero Gherardini, emerytowany profesor eklezjologii i emerytowany dziekan Wydziału Teologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, wypowie się na temat "Motu proprio Summorum Pontificum i hermeneutyka ciągłości". Na godz. 19 przewidziane jest odśpiewania pieśni Te Deum i Adoracja Najśw. Sakramentu, którą poprowadzi ks. prał. Camille Perl, emerytowany wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji Ecclesia Dei.
W niedzielę 18 października 2009 r. o godz. 10, w Bazylice św. Piotra na Watykanie, w kaplicy Adoracji Eucharystycznej, uroczystą Mszę św. pontyfikalną odprawi abp Raymond Leo Burke - Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Oprawę przygotują członkowie zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej.
Osoby zainteresowane udziałem w Konferencji mogą zapoznać się ze szczegółami organizacyjnymi na stronie internetowej organizatorów.