wtorek, 30 czerwca 2009

Przegląd wydarzeń w czerwcu

W niedzielę 7 czerwca o godzinie 14.00 zainaugurowana została cotygodniowa Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Bydgoszczy. Celebrowana ona będzie w kaplicy MB Częstochowskiej w Bazylice Mniejszej Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy przez ks. prał. Romana Kneblewskiego.

W niedzielę 7 czerwca J.E. Ksiądz Biskup Tadeusz Pieronek odprawił uroczystą Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, przed którą udzieli sakramentu bierzmowania. Wydarzenie będzie miało miejsce w Krakowie, w kościele O.O. Bonifratrów pw. Przenajświętszej Trójcy.

W dniach 12-14 czerwca odbyło się w Zakroczymiu II Spotkanie Pokolenia Summorum Pontificum.

W niedzielę 14 czerwca br., w kościele Św. Krzyża w Rzeszowie odprawiona została uroczysta Msza św. prymicyjna z asystą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebransem był ks. Sławomir Jarząb.

W niedzielę 14 czerwca br. w kościele ojców Franciszkanów w Poznaniu na Wzgórzu Przemysła J. E Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek odprawił Mszę świętą pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

We wtorek 16 czerwca w kościele św. Barbary w Gdańsku uroczystą Mszę świętą o Aniołach odprawił ksiądz Wojciech Grygiel FSSP.

W piątek 19 czerwca w ramach „Nocy Kościołów” we Wrocławiu w kościele NMP na Piasku odbyło się spotkanie „Wokół liturgii Kościoła”. W ramach tego spotkania wrocławska wspólnota wiernych Tradycji katolickiej zaśpiewała II Nieszpory z uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego. O godz. 21:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. z asystą na część Najświętszego Serca Jezusowego, której przewodniczył ksiądz prałat Stanisław Pawlaczek.

W niedzielę 21 czerwca w kościele Św. Krzyża w Rzeszowie chór kleryków WSD w Rzeszowie pod kierunkiem Wicerektora ks. dra Andrzeja Widaka zaśpiewał Mszę św. "Orbis factor" wraz z propriami na III Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

W niedzielę 21 czerwca ks. dr Wojciech Grygiel FSSP odprawił Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Funkcje ministrantów pełnili alumni krakowskiego seminarium.

W niedzielę 21 czerwca w Łodzi, w kościele pw. Św. Józefa przy ul. Ogrodowej, ks. dr Marek Kaczmarek, odprawił dziękczynną Mszę świętą z asystą w 20-lecie swojego kapłaństwa.

W Wigilię Narodzenia św. Jana Chrzciciela we wtorek 23 czerwca 2009 r. w kościele akademickim św. Macieja we Wrocławiu odprawione zostały Nieszpory, Matutinum i Laudesy według tradycyjnego rytu dominikańskiego. Celebracji przewodniczył ks. Piotr Paćkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W niedzielę, 28 czerwca w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Płocku uroczystą Mszę św. prymicyjną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawił ks. Wojciech Kućko.

W niedzielę, 28 czerwca w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu udzielony sakrament Chrztu św. według rytuału dla formy nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Następnie Mszę św. odprawił ks. Dominik Samulak.