niedziela, 12 kwietnia 2009

Summorum Pontificum w Polsce – podsumowanie kwartalne

Pierwszy kwartał 2009 roku przyniósł kolejne miejsca gdzie odprawia się Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Obecnie jest już 25 miejsc w Polsce gdzie stara Msza jest sprawowana oficjalnie, regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) i z zamiarem odprawiania ściśle według Mszału Rzymskiego bł. Jana XXIII z 1962 roku.
Po okresie adwentowym nie udało się utrzymać codziennej Mszy w Bytomiu. Tym nie mniej obecnie w okresie Wielkiego Postu jest znowu sprawowana prawie każdego dnia. Po zmianie wikariusza w parafii w Pionkach (Diecezja Radomska) Msza św. trydencka przestała być odprawiana regularnie.
Comiesięczne regularne Msze św. wystartowały natomiast w Tarnowie i w Łowiczu. Pomimo iż w centrum Wrocławia dostępna jest codzienna Msza, to również w dzielnicy Sępolno w parafii św. Rodziny od niedawna sprawuje się ją w raz w miesiącu w niedzielę. W diecezji warszawsko-praskiej w podwarszawskiej Zielonce Mszę niedzielną w starym rycie zaczął odprawiać ks. Tomasz Połomski.

Poniżej przedstawiamy pełne zestawienie miast z regularną Mszą świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wraz z trendami zmian z ostatnich 2 lat.W serwisie mapy.google.pl została stworzona dokładna mapa lokalizacji kościołów z regularną Mszą trydenckąPokaż Kościoły z Mszą trydencką w Polsce na większej mapieI na koniec naszych kwartanych podsumowań przedstawiamy mapę polskich diecezji. Na zielono zaznaczono te diecezje, gdzie jest przynajmniej jedno miejsce z codzienną Mszą trydencką, na żółto zaznaczono te diecezje, w których Msza trydencka jest sprawowana przynajmniej raz w tygodniu, na niebiesko zaznaczone są diecezje z regularnymi comiesięcznymi celebracjami. W diecezjach oznaczonych kolorem białym nie jest jeszcze dostępna regularna Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.