środa, 15 kwietnia 2009

Pięćdziesięciu!

Użytkownicy Forum Krzyż są już w stanie wymienić nazwiska 50 (pięćdziesięciu) księży, którzy w Polsce jawnie odprawiają Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Niektórzy raz na miesiąc, inni codziennie. Jedni z zamiłowania, inni z ciekawości, jeszcze inni tylko, ze względu na polecenie biskupa. Nikt nie policzy tych kapłanów, którzy odprawiają starą Mszę tylko prywatnie, nigdy nie ogłaszając tego publicznie.

Ilość kapłanów odprawiających Mszę w klasycznym rycie rzymskim będzie rosnąć. Dlaczego tak sądzę? Przytoczę dwie podobne wypowiedzi. Pierwsza to wypowiedź francuskiego księdza - przełożonego Instytut Dobrego Pasterza, druga to wypowiedź z forum pewnego wikariusza z polskiej parafii.

„Z drugiej zaś strony Episkopat powoli się odnawia i pojawiają się nowi młodzi biskupi, którzy są dalecy od niechęci wobec Tradycji, ale wręcz ją popierają.”

„Jestem dość młodym kapłanem, odprawiam od niedawna Mszę św. wszechczasów, mogę powiedzieć tyle: starsze pokolenie kapłanów dziwi się temu mojemu "dziwactwu", bo rozbijam Kościół, mogę doprowadzić do herezji. Młodzi kapłani są nastawieni w większości życzliwie bądź obojętnie.”