wtorek, 24 lutego 2009

Liturgia tradycyjna w Hiszpanii

W Hiszpanii aktualnie Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego celebrowana jest regularnie, co niedzielę w 12 miastach (prowincje na mapie w kolorze zielonym). Natomiast w 21 miastach istnieją grupy osób zabiegające o możliwość uczestnictwa w tradycyjnej liturgii, tam też Msza św. sprawowana jest nieregularnie (prowincje na mapie w kolorze pomarańczowym).

Powyższe dane zaczerpnęliśmy ze strony organizacji Una Voce Sevilla. W mieście tym działa jeden z najbardziej aktywnych ośrodków tradycyjnej liturgii w Hiszpanii.
W Sewilli działa również Papieskie i Królewskie Arcybractwo Naszego Pana Jezusa Nazareńskiego, Świętego Krzyża Jerozolimskiego i Maryi Niepokalanie Poczętej - Archicofradía Pontificia y Real de Nuestro Padre Jesús Nazareno, Santa Cruz en Jerusalén y María Santísima de la Concepción.
Obie organizacje współpracują w przygotowaniu celebracji Mszy św., której towarzyszy specyficzny, tradycyjny, hiszpański przepych. Na zdjęciach poniżej Msze św. przy ołtarzu, obok którego płonie 60 świec.