środa, 3 grudnia 2008

Zawiadomienie w sprawie wprowadzenia Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Arcybiskup włoskiej Diecezji Ferrara-Comacchio Paolo Rabitti (na zdjęciu) wydał w dniu 1 grudnia br. "Zawiadomienie w sprawie wprowadzenia Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w mieście Ferrara" - informuje portal Rinascimento Sacro.
W swoim rozporządzeniu arcybiskup poleca ks. Riccardo Linaresowi CRT, rektorowi kościoła Santa Maria della Pieta, w którym posługują ojcowie teatyni, aby w każdą niedzielę i święto obowiązkowe o godz. 17, poczynając od 14 grudnia br. gościł księży celebrujących Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego według Mszału św. Piusa V z 1570 r. stosownie do ostatniej edycji tego Mszału wydanej przez bł. Jana XXIII w 1962 r.
Na tym jednak nie koniec.


W Zawiadomieniu wyszczególnione zostały przez arcybiskupa nazwiska osiemnastu kapłanów, pełniących najważniejsze funkcje w diecezji, którzy zostali zobowiązani w ciągu nadchodzącego roku do odprawienia we wskazanym kościele Mszy św. w tradycyjnym rycie. Wśród nich znajdują się m.in. wikariusz generalny, rektor i dyrektor seminarium duchownego, obecny i były dyrektor tygodnika diecezjalnego, opiekun duszpasterstwa młodzieży, itp. Szczegółowy harmonogram, do którego mają dostosować się wskazani duchowni zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia. Już jednak wiadomo, że pierwszym kapłanem, który zainauguruje celebracje liturgii gregoriańskiej będzie sam abp Paolo Rabitti, który w III niedzielę Adwentu, 14 grudnia br. odprawi uroczystą Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego we wskazanym kościele.