środa, 31 grudnia 2008

Przegląd wydarzeń w grudniu

Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej poinformowało, że począwszy od nowego roku kościelnego w bytomskim kościele pw. Św. Ducha Msze św. trydenckie są odprawiane codziennie.

3 grudnia (środa) zainaugurowana została w Sanoku regularna, comiesięczna celebracja Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Będzie się ona odbywała w każdą pierwszą środę miesiąca w kościele pw. Przemienienia Pańskiego o godzinie 19.00.

W dniach 6-8 grudnia (sobota-poniedziałek) odbyły się w rzeszowskim kościele Św. Krzyża Rekolekcje Adwentowe organizowane przez Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej. Nauki głosił ks. neoprezbiter Tomasz Gałuszka, wikary z parafii św. Barbary w Ropczycach.

7 grudnia (niedziela) o godz. 15.30 w II niedzielę Adwentu ks. Grzegorz Śniadoch IBP odprawił Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w Zalesiu Dolnym (Piaseczno), przy ul. Modrzewiowej 2.

8 grudnia br. w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Mszę św. prymicyjną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawił w kościele Św. Krzyża w Rzeszowie ks. neoprezbiter Tomasz Wajdzik, wikary z parafii św. Rocha i św. Marcina w Rzeszowie-Słocinie.

W Święto Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia), 4 dziewczynki z rodzin związanych z bytomskim kościołem Św. Ducha i Mszą św. trydencką (Alicja, Dominika, Natalia i Ola), złożyły ślubowanie i przyjęły od kapłana cudowne medaliki, tworząc pierwszą w Polsce tradycyjną wspólnotę Dzieci Maryi. Po raz pierwszy, dziewczynki mogły wziąć udział we Mszy św. dzierżąc w rękach swój feretron z ozdobnymi tasiemkami, oddając w ten sposób należny hołd Panu Bogu i okazując miłość do Pana Jezusa i NMP.

W dniach 12-14 grudnia (piątek-niedziela) odbyły się w Krakowie Rekolekcje Adwentowe. Nauki rekolekcyjne podczas Mszy św. trydenckiej głosił o. Nikodem, karmelita z Wrocławia.

14 grudnia (niedziela) w III niedzielę Adwentu ks. Łukasz Kadziński odprawił Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele parafialnym w Brwinowie. Następna Msza w zwyczaju "gregoriańskim" zostanie odprawiona w Brwinowie w niedzielę 11 stycznia 2009 r. o godzinie 15:30.

W dniach 14-17 grudnia (niedziela-środa) w Wałbrzychu odbyły się Rekolekcje Adwentowe z Mszą trydencką. Poprowadził je ks. Zbigniew Chromy. Niedzielna Msza św. z nauką rekolekcyjną została odprawiona, jak w każdą II niedzielę miesiąca, w Sanktuarium MB Bolesnej, natomiast od poniedziałku do środy (15-17 grudnia), tradycyjna Msza łacińska była odprawiana w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP po Koronce do Bożego Miłosierdzia.

W dniach 18-20 grudnia (czwartek-sobota) w Suche Dni Adwentowe w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie odbyły się Rekolekcje Adwentowe.

28 grudnia (niedziela) o godz. 18 w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu uroczystą Mszę św. odprawił ks. Philippe Laguerie - Przełożony Generalny Instytutu Dobrego Pasterza, proboszcz parafii personalnej św. Eligiusza w Bordeaux. Asystowali mu jako diakon ks. Leszek Królikowski IBP oraz jako subdiakon ks. Grzegorz Śniadoch IBP. Po Mszy św. odbyło się spotkanie z księdzem Laguerie w kaplicy zimowej. W poniedziałek 29 grudnia Przełożony Instytutu odwiedził Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.

Zapowiedzi:

Z racji wizyty ks. Leszka Królikowskiego IBP w Gdańsku i Gdyni, jednorazowo odprawiona zostanie przez tego kapłana Msza w rycie klasycznym. Będzie to miało miejsce w dniu 4 stycznia (niedziela) w kościele pw św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie ul. Cieszyńskiego 1 o godzinie 15.15 w kościele dolnym. Kazanie wygłosi ks. Piotr Baranowski wikary tamtejszej parafii. Po Mszy ks. Leszek powie kilka słów na temat działalności Instytutu Dobrego Pasterza w świecie i Polsce.