poniedziałek, 29 grudnia 2008

Filipińska telewizja publiczna transmituje tradycyjną Mszę św.

W Wigilię 24 grudnia 2008 r. Państwowa telewizja filipińska, National Broadcasting Network 4, przeprowadziła po raz pierwszy w swojej historii bezpośrednią transmisję z uroczystej Mszy św. odprawianej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Transmisja z liturgii, która została zorganizowana przez Wspólnotę Św. Jerome Emiliani działającą w Diecezji Paranaque, Metro Manila, rozpoczęła się o godz. 11 miejscowego czasu. Poprzedził ją 30 minutowy wstęp skierowany do widzów, w którym wyjaśniono podłoże i znaczenie tradycyjnej liturgii rzymskiej dla Kościoła. Mszę celebrował włoski kapłan Grato Germanetto.

National Broadcasting Network 4 jest państwową stacją telewizyjną, którą można odbierać na terenie całego kraju. Tradycyjni katolicy mieszkający na Filipinach mają nadzieję, że telewizyjna transmisja doprowadzi do tego, iż liczniejsi wierni poznają piękno tradycyjnego rytu rzymskiego. Transmisja Mszy św. trydenckiej zastąpiła coroczną transmisję Mszy wg Mszału Pawła VI, która miała miejsce w tym czasie.

Republika Filipin uzyskała w dniu 4 lipca 1946 r. oficjalną niezależność od USA. Żyje w niej ok. 88 milionów ludzi, z których ok. 89% stanowią chrześcijanie. 81% ludności to rzymscy katolicy. Filipiny to największy chrześcijański kraj w Południowej Azji.