niedziela, 30 listopada 2008

Przegląd wydarzeń w listopadzie

2 listopada (niedziela) o godz. 8:30 w Przemyślu ks. G. Śniadoch IBP odprawił Mszę św. w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego w kościele pw. św. Teresy (klasztor karmelitów).

W niedzielę 2 listopada o godzinie 10.00 w Lublińcu odprawiona zostanie Msza św. w klasycznym rycie rzymskim w kaplicy szpitala psychiatrycznego.

5 listopada (środa) w Sokołowie Małopolskim odbyło się sympozjum naukowe, podczas którego ks. dr Krzysztof Tyburowski, moderator Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej, przedstawił temat: „Liturgia Mszy św. odprawianej przez większą część dziejów kościoła w Sokołowie Małopolskim: jej treść i symbolika”.

6 listopada (czwartek) Stowarzyszenie Obrony i Rozwoju Polski zorganizowało w Rzeszowie spotkanie z ks. dr Krzysztofem Tyburowskim, który przybliżył zebranym wiedzę na temat tradycyjnej liturgii Kościoła.

J.E. Ks. Bp Ignacy Dec, na prośbę wiernych z Wałbrzycha, skierował ks. Juliana Nastałka do celebrowania w tym mieście tradycyjnej Mszy św. łacińskiej. Msza św. w Wałbrzychu została odprawiona przez niego w niedzielę 9 listopada o godz. 14.00 w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

9 listopada (niedziela), w święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej o 14.30 w kościele dolnym oo. Pallotynów na ul. Skaryszewskiej w Warszawie-Pradze Mszę św. w klasycznym rycie rzymskim, odprawił ks. Łukasz Kadziński.

9 listopada (niedziela) w kościele św. Józefa Oblubieńca w Koszalinie o godz. 14 została odprawiona Msza trydencka. Celebransem był ks. Józef Potyrała. Msza św. sprawowana jest w Koszalinie regularnie w każdą I niedzielę miesiąca.

9 listopada (niedziela) ks. Grzegorz Śniadoch odprawił uroczystą Mszę św. w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu. Homilię wygłosił ks. Krzysztof z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Liturgia z wyższą asystą miała piękną oprawę do której służyli ministranci - studenci wrocławskich uczelni.

10 listopada (poniedziałek) o godz. 20:00 Mszę św. w klasycznym rycie rzymskim w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odprawił ks. dr Wojciech Grygiel FSSP. Uświetniła ona VI Warsztaty Liturgiczne pt. "Eucharystia – wiara, świadomość, zaangażowanie”, zorganizowane przez księży Kanoników Regularnych Laterańskich.

Od poniedziałku 10 listopada br. w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu o godz. 7 rano rozpoczyna się codzienna celebracja mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

11 listopada (90 rocznica odzyskania niepodległości) Mszę św. w kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP (Wizytki) w Warszawie o godz. 9:30. odprawił ks. Grzegorz Śniadoch IBP.

16 listopada (niedziela) o godz. 14 w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Monte Cassino 68 we Wrocławiu o godz. 14 została odprawiona została Msza św w tradycyjnym rycie rzymskim. Na Mszę zapraszało Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie".

16 listopada, jak w każdą III niedzielę miesiąca, w Bydgoszczy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP o godz. 16.30 odprawiona została Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

W sobotę 22 listopada o godz. 19.30 w kościele OO. Bonifratrów w Krakowie została odprawiona Msza św. w klasycznym rycie rzymskim we wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Liturgię uświetnił chór Canticum Novum pod dyr. p. Elżbiety Ptak.

23 listopada (niedziela) w kościele śś. Cyryla i Metodego w Bolesławcu przy ul. Krótkiej, o godz. 16 Mszę św. odprawił ks. Grzegorz Śniadoch IBP.

30 listopada (niedziela) o godz. 13 w Zamościu ks. bp Wacław Depo odprawił pontyfikalną Msze św. od tronu w kościele rektorskim Św. Katarzyny.

30 listopada (niedziela), uroczystą Msze św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku o godz. 13:30. odprawiał ks. Grzegorz Śniadoch IBP. Kazanie wygłosił ks. Piotr Grzywaczewski.

30 listopada 2008 o godz. 15.00, w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowcu Świętokrzyskim (Diecezja Sandomierska) została odprawiona tradycyjna Msza Święta łacińska w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Celebransem był o. Krzysztof Stępowski CSsR z Warszawy a posługę liturgiczną pełnili ministranci z Łodzi.

Od 30 listopada zmienia się godzina celebracji Mszy św. niedzielnych w Lublinie. Msze rozpoczynać się będą o godz. 9:00.

Msza trydencka jest w Pionkach odprawiana jest w pierwszy poniedziałek miesiąca wieczorem o godz. 17.oo w kościele św. Barbary.

W każdą środę o godzinie 19.00 w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Sanoku będzie odprawiana Msza Święta w rycie trydenckim.

W Opolu Msza św. celebrowana będzie regularnie raz w miesiącu począwszy od stycznia 2009 r.

Stabilne grupy wiernych, dążące do zorganizowania regularnej celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego organizują się:
- w Tarnowie - kontakt przez stronę http://www.teigitur.lhl.pl/
- w Łowiczu - kontakt pod mailem: pwk@wp.pl
- w Warszawie-Pradze - kontakt przez stronę http://warszawa-praga.tradycja.org/