środa, 19 listopada 2008

Opactwo Le Barroux członkiem konfederacji benedyktyńskiej

W dniach 18-27 września br. odbył się w Rzymie międzynarodowy kongres opatów benedyktyńskich. Zgromadził on w Rzymie, jak co cztery lata, przełożonych wszystkich opactw należących do konfederacji benedyktynów.
Uczestnicy kongresu postanowili o włączeniu do konfederacji klasztorów benedyktyńskich wspólnotę mnichów z klasztoru św. Marii Magdaleny w Le Barroux z Francji. Nie zmienia to jednak faktu, że zgromadzenie to pozostaje nadal podległe papieskiej Komisji Ecclesia Dei.
Na stronie Konferencji Episkopatu Francji doceniono znaczenie tej integracji stwierdzając, że wspólnota mnichów z Le Barroux realizuje w ten sposób jeszcze wyraźniej swoje cele pozostając w normalnych strukturach Kościoła, złączona braterską więzią z klasztorami należącymi do wielkiej rodziny benedyktyńskiej.

Założycielem wspólnoty mnichów w Le Barroux był Dom Gérard Calvet, który w 1970 r. zamieszkał w Bedoin, w ruinach klasztoru przylegającego do opuszczonej romańskiej kaplicy św. Marii Magdaleny. Charyzmatem zgromadzania było i pozostaje nadal celebrowanie liturgii wyłącznie według tradycyjnych ksiąg liturgicznych oraz życie zgodnie z tradycyjnymi regułami zakonnymi. W 1978 r. Dom Gérard Calvet w sąsiednim Le Barroux rozpoczął budowę nowego klasztoru, którego architekturę sam obmyślił, inspirując się stylem romańskim. Klasztor w Le Barroux został w 1989 r. opactwem podlegającym bezpośrednio Ojcu Świętemu, zaś sam Dom Gérard pierwszym opatem klasztoru św. Magdaleny. Tę godność otrzymał od Jana Pawła II. Dziś Le Barroux jest jednym z najbardziej obleganych miejsc odnowy religijnej Francji – swoje rekolekcje przed ostatnim konklawe odprawiał tu kard. Joseph Ratzinger – ośrodkiem naukowym i wydawniczym.


Benedykt XVI w czasie tegorocznej podróży do Francji, na swoje specjalne życzenie, sprawował Mszę św. w Paryżu w szatach należących do zmarłego w tym roku pierwszego opata klasztoru w Le Barroux – Dom Gérarda Calveta.