sobota, 29 listopada 2008

Nowa parafia personalna w Campos

Dnia 18 października 2008 roku biskup Fernando Arêas Rifan erygował w miejscowości Campos w Brazylii nową parafię personalną dla tradycyjnych katolików. Patronem parafii będzie święty Gerald, na cześć którego odbyła się procesja w dniu rozpoczęcia działalności parafii. Jest to już czwarta tego typu parafia personalna w miejscowości Campos.

Biskup Rifan jest ordynariuszem Personalnej Administratury Apostolskiej św. Jana Marii Vianneya. Jest to ordynariat dla tradycyjnych katolików utworzony na terenie łacińskiej diecezji Campos. Parafia św. Geralda jest już trzynastą parafią administratury działającej na obszarze zbliżonym wielkością do obszaru województwa śląskiego. Tę jedyną w swoim rodzaju diecezję dla tradycyjnych katolików erygował 18 stycznia 2002 roku papież Jan Paweł II. Dzięki przydzieleniu do administratury biskupa z prawami ordynariusza, wierni mieszkający na terenie diecezji Campos mają nieograniczony dostęp do wszystkich sakramentów sprawowanych w starszej formie rytu rzymskiego.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej Różańcowej Fatimskiej w Campos – główny kościół (odpowiednik katedry) administratury apostolskiej.


Księża administratury docierają do wielu kaplic na obszarach wiejskich diecezji.

Źródło: http://www.adapostolica.org