poniedziałek, 6 października 2008

Tradycyjne ornaty Benedykta XVI

W niedzielę rano, 5 października, Ojciec Święty Benedykt XVI celebrował Mszę św. w Bazylice Św. Pawła za Murami, która inaugurowała obrady XII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Papież Benedykt ubrany był zielony ornat niemal identyczny kształtem i wymiarami z ornatem, który ma na sobie św. Filip Neri (1515-1595) uwieczniony w rzeźbie autorstwa Alessandro Algardi'ego (1595-1654). Poniżej fotografia posągu poddana cyfrowej obróbce. Ten wspaniały 3-metrowy, wysoki posąg został ukończony w 1638 r.

Zielony ornat papieski odpowiada swoim wymiarem ornatom, których krój określił w XVI wieku św. Karol Boromeusz (1538-1584). Jego cechą charakterystyczną jest to, że u dołu sięga do łydek, zaś bo bokach dotyka prawie nadgarstków, ma także większy dekolt. Ornaty te zwane są "ornatami Boromeusza".

"Ornat Boromeusza" różni się od ornatu określanego jako "ornat Filipa Neri", mimo że święty ten został przedstawiony na posągu w tym pierwszym. Ornat ten jest krótszy od "ornatu Boromeusza", sięga do kolan, przy czym z tyłu jet nieco dłuższy, po bokach jest węższy - nie zakrywa tak bardzo rąk, a także nie ma charakterystycznego dekoltu. Dół tego ornatu bywa zaokrąglony.

W czerwonym i fioletowym "ornacie Filipa Neri" Papież wystąpił w tym roku przy innych okazjach.

"Ornat Filipa Neri" jest jakby ornatem pośrednim między klasycznym ornatem gotyckim, a skrzypcowym.