poniedziałek, 20 października 2008

Sacerdos in aeternum!

Gaude Mater Ecclesia! 11 października w święto Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, w 46 rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II Kościół otrzymał czterech nowych kapłanów i dwóch diakonów. Z polecenia kard. Ricard'a abp Bordeaux ceremonii przewodniczył JE. bp Maurice Gaidon emerytowany biskup Cahors. Piękna i uroczysta ceremonia święceń odbyła się w kościele pw. św. Eligiusza. który jest jednocześnie domem generalnym Instytutu Dobrego Pasterza. "Stary biskup wyświęca młodych kapłanów - tak odradza się Kościół", a to wielka radość dla całego Instytutu i dla wszystkich wiernych. Podczas niemalże czterogodzinnej liturgii na prezbiterów zostało wyświęconych dwóch Francuzów: Alexandre Bersche i Vincent Baumann, Włoch: Stefano Carusi i nasz rodak - Grzegorz Śniadoch (na zdjęciu). Diakonami zostali: Hugues Beaugrand i Matthieu Raffray.


(...)"Niech przez powagę czynów i wzorowe życie okażą, że są "starszymi", wyćwiczonymi w tej karności, której zasady podał św. Paweł Tytusowi i Tymoteuszowi. Niech rozważają w dzień i w nocy Twoje prawo wierzą w to, co przeczytają i nauczają tego, w co wierzą" (...) Mamy nadzieję, że młodzi kapłani z pomocą Boża podołają zadaniom, które im wyznaczą. "Wyświęcam was w bardzo trudnych dla Kościoła czasach" , ufamy, że nie zabraknie im siły do codziennego zmagania się ze sobą i o walki o chwałę Bożą zgodnie ze słowami które skierował do nich biskup "Najmilsi synowie (...) zostaliście wybrani do służby w przybytku przymierza, to jest w Kościele Bożym, który zawsze będąc pod bronią prowadzi nieustanną walkę z nieprzyjaciółmi (...)". Cieszymy się, że nowi kapłani staną właśnie do tej nadprzyrodzonej walki.

Tym większy jednak jest radość dla wiernych w Polsce, bo ks. Grzegorz Śniadoch już dostał skierowanie na studia licencjacko-doktoranckie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Ksiądz Grzegorz pochodzi z Łomży i jest już drugim kapłanem Tradycji katolickiej pochodzącym z tego miasta, pierwszym jest ks. Andrzej Komorowski z Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra. Mszę prymicyjną ks. Grzegorz odprawił w tę niedzielę 19 października 2006 r. w rodzinnej parafii pw. Bożego Ciała w Łomży.

Tekst za: IDP