piątek, 31 października 2008

Przegląd wydarzeń w październiku

W sobotę 4 października 2008 już po raz piąty w dorocznej pielgrzymce przybyli na Jasną Górę wierni przywiązaniu do tradycyjnej Mszy św. łacińskiej. Ks. Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra, witając zebranych powiedział, że w tym roku nie wymieni wszystkich miejscowości, z których przybyli pielgrzymi, bo nie starczy na to czasu, tak wielu ich się tu zgromadziło z różnych zakątków Polski.

Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego od 5 października odprawiana będzie w Łodzi w każdą niedzielę o godz. 15.00 w kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej. Celebransem jest ks. dr Marek Kaczmarek, kierownik Studium Duchowości Chrześcijańskiej.

11 października (sobota) - święcenia kapłańskie w Instytucie Dobrego Pasterza we Francji przyjął ks. Grzegorz Śniadoch.

17-19 października - odbyła się światowa pielgrzymka do Rzymu wszystkich wiernych przywiązanych do tradycji liturgicznych Kościoła z okazji 20 rocznicy powstania Bractwa Św. Piotra oraz Komisji Ecclesia Dei. W pielgrzymce wzięła udział kilkunastoosobowa delegacja z Polski.

17 października ks. Wojciech Różyk został mianowany przez abpa Józefa Życińskiego duszpasterzem środowiska uczestniczącego w Mszy św. sprawowanej wg Mszału bł. Jana XXIII w Lublinie.

19 października - o godz. 17.00. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bydgoszczy ("Klaryski", ul. Gdańska 2) ks. Piotr Baranowski celebrował Mszę św. Wszechczasów.

Uroczysta Msza św. prymicyjna księdza Grzegorza Śniadocha, wyświęconego w sobotę kapłana Instytutu Dobrego Pasterza, została odprawiona w kościele Bożego Ciała w Łomży 19 października 2008, o godz. 12.00.

20 października w Stowięcinie, dekanat główczycki, diecezja pelplińska o godz. 18.00 (wspomnienie św. Jana Kantego) została odprawiona Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

26 października w uroczystość Chrystusa Król w Zamościu została odprawiona Msza św. w rycie trydenckim - po raz pierwszy bez pomocy środowiska lubelskiego. Mszę św. celebrował ks. Andrzej Kijek.

W niedzielę 26 października 2008, w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Płocku o godzinie 14.30 rozpoczęła się Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Celebransem był ks. Piotr Grzywaczewski - prefekt wychowawczy WSD, liturgista, ceremoniarz biskupi. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór katedralny Pueri Cantores Plocenses, który wykonał polifonię autorstwa Orlando di Lasso oraz zaśpiewał chorał gregoriański pod dyrekcją Kennetha Robinsona. Do Mszy świętej służyli klerycy wraz ze świeckimi, pod czujnym okiem pana Michała Barcikowskiego z Warszawy. Oprócz księdza Prefekta, Komunii Świętej wiernym udzielili ksiądz kanonik Ryszard Dybiński wraz z księdzem Grzegorzem Ślesickim z Mławy. Mszy świętej wysłuchało około 250 wiernych.

Ogłoszenia:

Msza Wszechczasów w Płocku będzie regularnie odprawiana w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 13:30 w kościele Jana Chrzciciela.

Kolejne celebracje Mszy św. "trydenckiej" w Bydgoszczy odbywać się będą regularnie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w każdą III niedzielę miesiąca o godz. 16.30.

W niedzielę 2-go listopada o godzinie 10.00 w Lublińcu odprawiona zostanie Msza św. w klasycznym rycie rzymskim w kaplicy szpitala psychiatrycznego.

Od 10 listopada br. w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu o godz. 7 rano rozpoczyna się codzienna celebracja mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.