czwartek, 18 września 2008

Wizyta kard. Hoyosa w Anglii

Pragniemy udostępnić polskim czytelnikom materiały dotyczące przebiegu wizyty Dario kard. Castrillóna Hoyosa, którą w czerwcu bieżącego roku złożył w Wielkiej Brytanii. Punktem szczytowym tej wizyty była Msza św. pontyfikalna, którą kardynał celebrował w katedrze Westminster w Londynie.
Teksty, które mamy przyjemność Państwu zaprezentować zostały zamieszczone w wersji angielskojęzycznej na stronie Latin Mass Society, organizacji która zaprosiła kardynała i czuwała nad przebiegiem jego podróży.

Na naszym portalu opublikujemy wkrótce:
- treść przemówienia, które kardynał wygłosił do członków tej organizacji,
- treść homilii wygłoszonej przez niego podczas Mszy św.,
- pełny zapis treści konferencji prasowej,
- podsumowanie, ze szczegółowym opisem wizyty kardynała.


W sobotę dn. 14 czerwca 2008 r., na zaproszenie brytyjskiego Stowarzyszenia Mszy Łacińskiej Latin Mass Society (LMS), JE Darío kard. Castrillón Hoyos odprawił uroczystą Mszę Pontyfikalną od tronu w katedrze w Westminster w Londynie.
Katedra była wypełniona po brzegi, wielu wiernych stało w nawach i z tyłu. Pośród rzeszy wiernych było wielu młodych ludzi z rodzinami, w sumie ok. 1 500 osób.
Kard. Castrillón Hoyos spotkał się także z nuncjuszem papieskim, wziął udział w uroczystym wieczornym przyjęciu, wydanym przez stowarzyszenie LMS na jego cześć, udzielił wywiadów prasowych, wygłosił przemówienie na corocznym walnym zgromadzeniu stowarzyszenia, odbył prywatną rozmowę z kard. Murphy-O’Connorem oraz gościł na obiedzie wydanym na jego cześć przez stowarzyszenie. Tuż po mszy kardynała przewieziono na lotnisko na powrotny lot do Rzymu z uwagi na obowiązki dnia następnego. A cały ten napięty grafik udało się zrealizować w zaledwie ponad dobę! [...]
Stowarzyszenie LMS składa najserdeczniejsze podziękowania na ręce kard. Cormaca Murphy-O’Connora, arcybiskupa archidiecezji Westminster, oraz Mons. Marka Langhama, który niedawno odszedł ze stanowiska administratora katedry, oraz jego następcy O. Christophera Tuckwella, za pomocną dłoń i niezbędne pozwolenia. Składamy również serdeczne podziękowania na ręce chóru katedralnego i pracowników katedry.

Tłumaczenie: Anna Kaźmierczak