wtorek, 23 września 2008

Tradycyjna liturgia wraca nawet do Afryki

Jak donosi na swoim blogu misjonarz o. Bernard Pellabeuf pracujący w Afryce, niższe seminarium duchowne, znajdujące się w mieście Natitingou, w północnym Beninie, już od najmłodszych lat kształci swoich wychowanków w znajomości łaciny. Aktualnie uczy się w nim 78 seminarzystów. W każdy czwartek mają oni możliwość uczestniczenia w Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
W Beninie, w każdym seminarium, tradycyjna Msza św. odprawiana jest przynajmniej raz w tygodniu, zaś seminarzyści poświęcają na naukę łaciny 19 godzin tygodniowo. Sprawa nauki łaciny w seminariach szczególnie leży na sercu biskupowi Pascalowi N'koué, ordynariuszowi Diecezji Natitingou (na zdjęciu). Jego Ekscelencja jest bardzo zaangażowany w upowszechnianie tradycyjnej liturgii, którą sam także regularnie celebruje, m.in. uczynił to niedawno w Rzymie. Biskup zaprosił także siostry benedyktynki z opactwa Joucques (Diecezja Aix en Provence we Francji), które żyją wyłącznie według liturgii klasycznej, aby osiedliły się w jego diecezji. Utworzył także parafię personalną, dla wiernych przywiązanych do Mszy św. Piusa V. W nowobudowanych kościołach Biskup zaleca stawianie ołtarzy usytuowanych w stronę ściany absydy.
O. Pellabeuf stwierdza, że diecezja Natitingou jest laboratorium, w którym dokładnie można zobaczyć, jak wciela się w życie zalecenia Benedykta XVI - zwłaszcza w zakresie liturgii.

Kiedy Jan Paweł II w 1987 r. mianował ks. N'koué biskupem Natitingou w afrykańskim Beninie, miał on tylko 38 lat. Wówczas w jego diecezji było około 3% katolików, zaś dzisiaj jest ich ponad 20% całości populacji.