wtorek, 30 września 2008

Przegląd wydarzeń we wrześniu

Na zakończenie każdego miesiąca dokonujemy podsumowania najważniejszych wydarzeń związanych z realizacją motu proprio Summorum Pontificum w naszym kraju.

8 września o godzinie 19:00 w Gdańsku w kościele św. Barbary (ul. Długie Ogrody 19) Mszę świętą w klasycznym rycie rzymskim odprawił ks. Wojciech Grygiel.

Msza św. w nadzwyczajnym rycie rzymskim zagościła do Chełma, gdzie 9 września ks. Krzysztof Tyburowski udzielił sakramentu małżeństwa.

W Polsce w rocznicę wejścia w życie motu proprio Summorum Pontificum, 14 września, w niedzielę, w wielu miastach odprawione zostały wyjątkowo uroczyście Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Podczas niedzielnej Mszy św. w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Św. w Rzeszowie odczytany został dekret JE Ks. Biskupa Kazimierza Górnego, ordynariusza rzeszowskiego, w którym ks. Dariusz Mikrut mianowany został Asystentem Moderatora Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej. Ks. Dariusz od początku działania Duszpasterstwa aktywnie wspierał jego rozwój. Decyzja Ks. Biskupa sankcjonuje ten stan rzeczy i potwierdza formalnie zaangażowanie ks. Dariusza w prace Duszpasterstwa.

W I rocznicę wejścia w życie Summorum Pontificum - 14 września 2008 r., członkowie i sympatycy Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej uczestniczyli w pielgrzymce dziękczynnej z Bytomia do Piekar Śląskich. Pielgrzymka została zainaugurowana o godzinie 9.15 Mszą Święta w kościele Świętego Ducha w Bytomiu.

28 września ks. Marek Kaczmarek, mianowany 4 września duszpasterzem wiernych z Łodzi, przywiązanych do tradycji liturgicznych Kościoła, odprawił swoją pierwszą Mszę św. śpiewaną w kościele Św. Józefa, przy ul. Ogrodowej. Następne Msze św. odprawiane będą w tym samym miejscu w każdą niedzielę o godz. 15.

28 września w kościele oo. Pallotynów (kościół dolny) przy ulicy Skaryszewskiej w Warszawie o godz. 14.30 została odprawiona Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Papieża Piusa XII. Mszę Św. odprawił ks. Łukasz Kadziński. Podejmowane są starania o regularną Mszę św. w tym kościele.

W Opolu planowane jest spotkanie w sprawie przygotowania odprawiania w tym mieście Mszy trydenckiej. Odbędzie się ono 8 października o godzinie 17.00 w lokalu przy Placu Św. Sebastiana. Więcej szczegółów pod tym linkiem.