poniedziałek, 8 września 2008

Papież daje przykład

Jak podaje Radio Watykańskie - francuska prasa oswaja swych czytelników z nowym stylem papieskich liturgii, który będą mogli poznać już za kilka dni w czasie wizyty Benedykta XVI we Francji. Komunia przyjmowana tylko bezpośrednio do ust i na kolanach, wielki krucyfiks pośrodku ołtarza, przedsoborowe paramenty liturgiczne – to tylko niektóre, najbardziej spektakularne zmiany. Le Figaro z 8 września przypomina, że Joseph Ratzinger nigdy nie ukrywał swego niezadowolenia ze stanu posoborowej liturgii. W jego przekonaniu liturgiści nie zrozumieli prawdziwych intencji Soboru; co więcej, posoborowy rozkład liturgii w znacznej mierze przyczynił się do kryzysu, który przechodzi dzisiaj Kościół. Liturgia musi być zatem bardziej sakralna i w większym stopniu nawiązywać do dziedzictwa przeszłości. Liturgiczne poglądy kard. Ratzingera wcześniej czy później musiały się odbić na stylu papieskich ceremonii. Tym bardziej, że Benedykt XVI chce zmieniać stan liturgii Kościoła nie na mocy rozporządzeń, lecz siłą przykładu.
Jean-Marie Guenois, autor artykułu w Le Figaro o liturgicznych innowacjach Papieża, rozwiewa też wątpliwości co do prawdziwego autora reformy papieskiego rytuału. Przeprowadzone przez niego dziennikarskie śledztwo w Watykanie wykazało, że za zmianami stoi nie ceremoniarz, prał. Guido Marini, lecz sam Benedykt XVI.
Z innych źródeł wiadomo, że specjalnie na Mszę św., którą Papież odprawi w Paryżu, wypożyczono już szaty liturgiczne z benedyktyńskiego klasztoru Le Barroux. Klasztor ten żyje wyłącznie liturgią tradycyjną.