czwartek, 18 września 2008

Nadzwyczajny weekend

Podczas gdy my świętowaliśmy pierwszą rocznicę 07.07.07 w Mogilnie w czasie I Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum, nasi wyspiarscy bracia w liczbie podobnej do nas (ok. 50 osób) też włączyli się w radość obchodów Motu Proprio Summorum Pontificum, ba nawet mieli wykład o św. Benedykcie, cóż za zbieg okoliczności!

Autor: Damian Barker, artykuł dla Mass of Ages, sierpień 2008 r., str. 19:

Podczas rekolekcji Zrzeszenia Dorosłej Młodzieży Katolickiej (The Young Catholic Adults — YCA) w opactwie Douai Abbey w dniach 5-6.VII.2008r. wszystkie miejsca były zajęte, a zjazd okazał się najlepszym do tej pory. Rekolekcje prowadził br. Christopher Greener opiekun gości opactwa. Warunki zakwaterowania w budynkach bł. Hugona Faringdona oraz św. Albina Roe’go były doskonałe i widać było wyraźnie zmiany w stosunku do lat poprzednich. Opactwo Douai położone jest na wyżynie hrabstwa Berkshire z widokiem na przepiękną dolinę Kennet Valley w kierunku wzgórz Hampshire Downs.
W sobotnie popołudnie zrzeszenie YCA zorganizowało procesję maryjną na terenie opactwa. Była to pierwsza procesja tego rodzaju w ostatnich latach w Douai, a jej zorganizowanie było możliwe dzięki pomocy członków Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Chrześcijan (Our Lady Help of Christians Society). Ojciec Opat pobłogosławił procesję i włączył się w nią wraz z ok. 50 pozostałymi osobami, w tym księżmi i zakonnikami. Procesja spodobała się wszystkim, a jeden z tamtejszych mnichów zauważył, że była to pierwsza katolicka procesja od niepamiętnych czasów.
Pozostała część weekendu obejmowała odmawianie różańca, uczestnictwo w łacińskich nieszporach, wykład o św. Benedykcie wygłoszony przez br. Greenera oraz wieczorne kuluary. Wrażenia uczestników były na wskroś pozytywne, a pozostali goście z radością spoglądali na młodych ludzi odmawiających różaniec.
W niedzielę, w niecały rok od ogłoszenia Motu Proprio Summorum Pontificum, tradycyjna msza zawitała do opactwa Douai po raz drugi (dopiero!) od czasu reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II. Krajowy kapelan Stowarzyszenia Mszy Łacińskiej (LMS), o. Antony Conlon (któremu udało się nas „wcisnąć” w swój napięty grafik), odprawił cichą mszę w kościele parafialnym p.w. NMP przylegającym do opactwa. Niektórzy z uczestników po raz pierwszy zobaczyli, co to jest stara msza (pośród nich było 2 anglikanów), tak więc o. Conlon wygłosił przemowę o charakterze informacyjnym, by przybliżyć uczestnikom korzyści płynące z uczestnictwa w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz życzenie Ojca Świętego, który pragnie ponownie ujrzeć rozkwit rytu tradycyjnej liturgii w każdej parafii.
Opinie wszystkich uczestników były równie pozytywne — a wielu z nich jasno określiło się, że pragnie odtąd uczęszczać na msze łacińskie. Msza była otwarta dla wszystkich, nie tylko członków Zrzeszenia Dorosłej Młodzieży Katolickiej — uczestników rekolekcji, a po jej zakończeniu wielu gości dziękowało o. Conlonowi za odprawienie Mszy, której nie słyszeli od niemal 40 lat.
Opactwo Douai pragnie organizować rekolekcje YCA co roku i już zaprasza nas na następny rok! Członkowie YCA pragną z głębi serca podziękować o. Opatowi, br. Greenerowi oraz o. Conlonowi za uczynienie tego weekendu tak niezwykłym wydarzeniem i sukcesem.
Więcej informacji na temat YCA można znaleźć pod adresem: www.youngcatholicadults.co.uk

Tłumaczenie: Anna Kaźmierczak