piątek, 12 września 2008

Na całym świecie księża uczą się celebrować tradycyjną liturgię

Początkiem września br. w Archidiecezji Waszyngton odbył się kurs nauki celebracji Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (zdjęcie powyżej). Szkolenie przeprowadził o. Wiktor Szczurek z zakonu premonstratów, mieszkający na codzień w klasztorze Św. Michała w Silverado (Kalifornia). W kursie wzięło udział 15 księży z archideicezji. Obecny na szkoleniu ks. Charles Pope, znany za Oceanem orędownik powrotu tradycji liturgicznych do Kościoła, zaoferował swoje aktywne wsparcie wszystkim chętnym do nauki starego rytu, słowa zachęty kierując zwłaszcza do młodych kapłanów, którzy chcieliby poznać zasady odprawiania Mszy św. śpiewanych.

Podobne szkolenie zorganizowało też angielskie stowarzyszenie Latin Mass Society. Trwało ono w Merton College, Oksford, od poniedziałku 28 lipca do piątku 1 sierpnia 2008 r. (zdjęcie powyżej). Udział w nim wzięło ponad 60 kapłanów. Uczestników kursu odwiedził Biskup Malcolm McMahon OP z Nottingham, który 31 lipca osobiście celebrował uroczyste nieszpory według tradycyjnego rytu.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Latin Mass Society zorganizowało szkolenie, w którym wzięło udział 47 kapłanów oraz 2 biskupów abp Birmingham Vincent Nichols i Biskup Edward Slattery z Tulsa (Oklahoma).