czwartek, 11 września 2008

Mediolańczycy upominają się o prawa nadzwyczajnej formy rytu ambrozjańskiego

Jak doniosła przed paroma dniami włoska gazeta 'Il Giornale' kard. Dionigi Tettamanzi, arcybiskup diecezji mediolańskiej, po roku od wejścia w życie motu proprio Summorum Pontificum zgodził się na to, aby Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu ambrozjańskiego była odprawiania w miejscowości Legnano, trzydzieści kilometrów na północny zachód od Mediolanu. Rozpoczęcie celebracji rozpocząć się ma od października tego roku. Jest to drugie miejsce na świecie, w którym można uczestniczyć w tym tradycyjnym rycie Mszy św., zawdzięczającym swoją nazwę biskupowi Mediolanu św. Ambrożemu († 397).
Dotychczas Mszę św. według Missale Ambrosianum (wydanie typiczne z 1954 r.) można było wysłuchać w Mediolanie, w kościele San Rocco al Gentilino. Zgodę na jej celebrację wydał poprzedni arcybiskup Mediolanu kard. Maria Martini, jeszcze gdy obowiązywały przepisy motu proprio Ecclesia Dei. Co ciekawe Msza w tym kościele przynajmniej w 2007 r. nie była odprawiana w okresie letnich wakacji.
Warto przypomnieć, że gdy tylko ukazało się motu proprio Summorum Pontificum, diecezja mediolańska ustami prałata Manganini oświadczyła, że nie dotyczy ono rytu ambrozjańskiego lecz tylko rytu rzymskiego, gdyż tylko o nim jest mowa w dokumencie papieskim. Ponadto stwierdzono, że i tak nie ma zainteresowanych do uczestnictwa w Mszach sprawowanych według tego rytu.
Wierni z Mediolanu nie kryli swojego zakłopotania tym, że w dokumencie Benedykta XVI nie ma mowy o innych tradycyjnych rytach. Wyjaśnianie statusu liturgii ambrozjańskiej i rozmowy z mediolańską kurią trwały przez cały rok od jego opublikowania. Tradycjonaliści zapowiadają, że przygotowywane są już kolejne wnioski do kard. Tettamanzi o dopuszczenie celebracji Mszy św. w tradycyjnym rycie ambrozjańskich w innych miejscach diecezji.