piątek, 26 września 2008

Kolejny krok ku reformie liturgicznej

W zamieszczonym dzisiaj doniesieniu Catholic News Agency przytacza informację o mianowaniu nowych doradców w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Wśród nich znalazły się same zaufane osoby Papieża.
CNS zwraca szczególną uwagę, że jest między nimi ks. prof. Nicola Bux, doradca w Kongregacji Nauki Wiary, autor wielu publikacji na temat konieczności przywrócenia tradycyjnych form liturgicznych, uczestnik niedawnej konferencji, podsumowującej rok obowiązywania Summorum Pontificum. W grudniu ma ukazać się jego książka pt. "Reforma Papieża Benedykta".
Innym, nowo powołanym doradcą jest ks. Uwe Michael Lang, urzędnik Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, autor książki "Zwracając się w kierunku Pana", podkreślającej znaczenie skierowania kapłana w czasie Mszy św. na Wschód. Wstęp do tej książki, która ukazała się w 2003 r. napisał kard. Ratzinger.
Ponadto doradcą mianowany został benedyktyn o. prof. Paul Gunter, członek kolegium redakcyjnego nowo powstałego pisma "Usus Antiquior", którego tematyka dotyczyć ma tradycyjnej odnowy liturgicznej.
Portal CNS informuje również, że wraz z powołaniem przez Papieża nowych doradców, nie zostały odnowione nominacje żadnego z dotychczasowych konsultorów, powołanych w czasach, gdy odpowiedzialnym za papieskie celebracje był abp Piero Marini.