wtorek, 23 września 2008

Czy będzie trzecia parafia personalna w Kanadzie?

W rok po wejściu w życie papieskiego dokumentu torującego drogę do celebrowania tradycyjnej Mszy łacińskiej, archidiecezja Toronto zaprosiła kapłanów z Bractwa św. Piotra (FSSP) do przetarcia szlaków dla pierwszej parafii misyjnej z Mszą trydencką w archidiecezji.

Ks. Howard Venette FSSP jest nowym kapelanem środowiska wiernych przywiązanych do Mszy trydenckiej w parafiach: św. Teresy oraz Św. Krzyża. Ks. Venette ma nadzieję, że Msza będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych starym rytem.

Ks. Venette powiedział, że gwałtownie rośnie zapotrzebowanie z amerykańskich parafii na kapłanów odprawiających Mszę trydencką z tego właśnie Bractwa, ponieważ papież Benedykt XVI wydał rok temu dekret uwalniający Mszę św. Księża parafialni mogą już odprawiać Mszę św. w starym rycie, jeżeli zbierze się „stabilna grupa wiernych” ubiegających się o nią, bez potrzeby uzyskania zezwolenia ordynariusza. Dekret ma także zastosowanie do sakramentu małżeństwa, pogrzebów oraz innych obrzędów liturgicznych.

W Toronto trzy kościoły skorzystały z dekretu papieża Benedykta XVI i zaczęły odprawiać tradycyjne msze łacińskie. Oratorianie w parafii Świętej Rodziny zaczęli odprawiać codzienne Msze w rycie trydenckim a w kościele p.w. św. Wincentego a Paulo zaczęto sprawować tradycyjne Msze w niedziele zaraz po promulgacji dokumentu rok temu. W sierpniu kościół p.w. Św. Krzyża powitał ks. Venette jako kapłana-rezydenta, który tamże rozpoczął odprawianie pierwszych Mszy św. w rycie trydenckim. Ks. Venette podał, że w sumie ok. 20 osób uczęszczało na msze w ciągu tygodnia i w soboty.

Ks. Venette zaznaczył też, że planuje się założenie pierwszej parafii misyjnej dla sprawowania Mszy w rycie trydenckim w Toronto do lipca następnego roku. Duchowny dodał, że stara liturgia będzie najprawdopodobniej sprawowana w obecnej parafii usytuowanej w centrum, do której każdy może łatwo dojechać ze wszystkich zakątków i spoza miasta.

Jeszcze przed wydaniem papieskiego dekretu w parafii p.w. św. Teresy oraz w kościele p.w. św. Patryka w Schombergu w prowincji Ontario sprawowano Msze w rycie trydenckim przez co najmniej 20 lat. W parafii p.w. św. Wincentego a Paulo także sprawowano posoborową mszę po łacinie przez kilka lat jeszcze przed odprawianiem tradycyjnej liturgii łacińskiej.

Do tej pory w Kanadzie funkcjonują dwie parafie personalne, w których sprawowane są wyłącznie Sakramenty w tradycyjnej formie. Mieszczą się one w Ottawie i Vancouver.

Streszczenie artykułu z The Catholic Register tłumaczyła Anna Kaźmierczak.